یک زبان آموز خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یک زبان آموز خوب چه ویژگی هایی دارد؟

روش های یادگیری زبان انگلیسی فراوان است، اما یک اصل در تمامی آن ها مشترک است و آن این که روش فراگیری یک زبان خارجی تنها یک دانش نیست، بلکه هنری است که باید آن را آموخت تا بتوان به وسیله آن زبان مورد نظر را به شیوه ای صحیح فرا گرفت. برای آن که یک زبان آموز موفق باشیم، باید مجموعه ای از ویژگی ها را در خود به وجود آوریم و آن ها را پرورش دهیم. تنها در این صورت خواهد بود که یک زبان آموز موفق خواهیم شد. در این یادداشت کوتاه می خواهیم برخی از این ویژگی ها را با هم مرور کنیم.

 • ابتدا باید هدف خود را از یادگیری انگلیسی تعیین کنیم. اگر هدف مشخصی نداشته باشیم یا ندانیم که این زبان را برای چه منظوری می آموزیم، ممکن است پس از مدتی آن را کنار بگذاریم. یادگیری زبان یا رفتن به کلاس های زبان بنا به توصیه دوستان یا آشنایان تنها برای وقت گذرانی هیچ فایده و اثری ندارد و جز اتلاف وقت و پول شما نتیجه ای نخواهد داشت. باید شخصاً نسبت به یادگری زبان احساس نیاز کنید. تنها یک نیاز واقعی و عمیق به یادگیری یک زبان پرکاربرد و بین المللی است که انگیزه ادامه یادگیری را در شما به وجود می آورد و آن را تقویت می کند. بنابراین، داشتن هدفی معین و انگیزه ای راسخ نخستین گام صحیحی است که می توانیم برای یادگیری انگلیسی برداریم.
 • اگر می‌خواهید به خوبی انگلیسی صحبت کنید، باید زندگی خود را متناسب با آن تغییر دهید. این یعنی این که زمانی نسبتاً کافی برای تمرکز، مطالعه و تمرین آموخته های خود اختصاص دهید. در حقیقت یادگیری زبان انگلیسی باید به یکی از اولویت های زندگی شما تبدیل شود. استراحت، به مسافرت یا تعطیلات یا میهمانی رفتن، کار کردن، پول در آوردن و … همگی باید با توجه به همین اولویت برنامه ریزی شوند. اگر یادگیری زبان اولویت خود را به دیگر چیزهای مهمی که در زندگی دارید بدهد، طبیعی است که به جای یادگیری انگلیسی به دیگر اولویت هایی خواهید پرداخت که ممکن است برای شما مهمتر باشند.
 • برای آن که یک زبان آموز خوب باشید، باید همواره خود را در حال یادگیری زبان انگلیسی تصور کنید. تصور کنید که می‌توانید زبان انگلیسی را مانند زبان مادریتان صحبت کنید. تصور کنید که انگلیسی شما پس از مدتی به اندازه ای خوب شده و پیشرفت کرده که دوستان شما نیز می‌خواهند مثل شما انگلیسی صحبت کنند. فکر کنید که می‌توانید به راحتی با افرادی از سراسر جهان به انگلیسی مکاتبه کنید. تصور کنید که وقتی آشنایان شما با مشکلی در زمینه‌ی زبان مواجه می‌شوند، به شما مراجعه می‌کنند. این گونه تصورات کمک می‌کنند تا انگیزه‌ی لازم برای فراگیری زبان در شما شکل بگیرد و تقویت شود. واقعیت این است که شما نیز مانند میلیون ها نفر در سراسر جهان می‌توانید زبان انگلیسی را به خوبی بیاموزید و به آن مسلط شوید، تنها اگر به طور جدی خواهان دستیابی به این توانمندی باشید.
 • یکی دیگر از مهمترین نکات در فراگیری زبان، داشتن نظم و برنامه مطالعاتی است. ممکن است منابع آموزشی زیادی در اختیار داشته باشید، اما تنها این نظم و برنامه مطالعاتی است که به یادگیری شما جهت و مسیر مشخصی می بخشد. یک زبان آموز واقعی کسی است که افزون بر برنامه کلاسی که آموزشگاه یا کالج زبان برای او تعیین می کند، یک برنامه شخصی هم برای مطالعه و تمرین فردی داشته باشد. با در پیش گرفتن چنین برنامه ای می توانید به مرور زمان یادگیری خود را ارزیابی کنید و از پیشرفت آموزشی خودتان اطمینان حاصل کنید.
 • رمز موفقیت یک زبان آموز خوب در این کلمه است: تمرین. هیچ گونه یادگیری بدون تمرین نمی تواند اثربخش باشد. زبان انگلیسی نیز از این قاعده مستثنی نیست. هر چیزی را که می آموزید باید تمرین کنید. تمرین یعنی تکرار گفتاری یا نوشتاری آموخته های شما. از تکرار کلمات و جملات انگلیسی یا نوشتن چند باره آن ها هراس نداشته باشید، بلکه این کار را با علاقه مندی هرچه بیشتر انجام دهید و از انجام آن لذن ببرید. هر قدر تمرین بیشتری کنید، دستاوردهای مهارتی شما نیز بیشتر خواهند شد.
 • یکی از بزرگترین عواملی که می تواند به یادگیری شما آسیب بزند، عجله داشتن و شتاب بی دلیل در یادگیری انگلیسی است. باید دوره زمانی منطقی و مناسبی را برای یادگیری خود در نظر بگیرید. اصولاً یادگیری یک زبان تازه فرایندی زمانبر است. شاید شما یک نابغه و فردی بسیار باهوش باشید، اما حتی باهوشترین افراد هم به خودشان وقت و فرصت کافی برای یادگیری زبان می دهند. یادگیری زبان انگلیسی در حد ابتدایی و پایه از یک تا چهار سال زمان لازم دارد. به هیج وجه تبلیغات فریبنده ای که در آن ها ادعا می شود ظرف یک یا چند ماه می توانید زبان انگلیسی را به راحتی صحبت کنید، باور نکنید. یک کودک برای یادگیری زبان مادری خود دست کم به دو سال زمان نیاز دارد. چگونه می توان یک زبان خارجی را ظرف چند ماه آموخت؟! یک زبان آموز خوب، فردی صبور و شکیبا است.
 • با پیگیری و جدیت، صبر و شکیبایی خود را تکمیل کنید. به نتیجه رساندن هر فعالیتی نیازمند تلاش مستمر و کوششی پیگیر است. اگر تنها چند ترم کوتاه به یک آموزشگاه زبان بروید و بعد آن را رها کنید و یا برای مدتی کوتاه انگلیسی را شخصاً مطالعه کنید و انتظار داشته باشید به جایی برسید، باید بدانید که وقت خود را بیهوده تلف کرده اید. یادگیری زبان انگلیسی در مراحل آغازین ممکن است کار بسیار دشواری به نظر برسد و شاید وسوسه شوید که آن را رها کنید و سراغ کار دیگری بروید. اما هرگاه با چنین وسوسه ای رو به رو شدید، حکایت مشهور اسکندر مقدونی را به یاد آورید که برای پیروزی در یک جنگ و فتح شهری هفت بار به آن شهر حمله کرد. او شش بار پشت سر هم شکست خورد و تنها در بار هفتم توانست آن شهر را فتح کند. مطمئن باشید که یادگیری انگلیسی از هر نبردی آسانتر است و شما خواهید توانست شهر و قلعه زبان انگلیسی را فتح کنید. بنابراین، هر گز دست از یادگیری برندارید.
 • یک زبان آموز موفق از زمان های مرده بیشترین استفاده را می برد. منظور از زمان مرده وقتی است که نمی توان آن را به فعالیت چندان مفیدی اختصاص داد. فرض کنید در مطب دندانپزشک هستید و منتظر هستید تا نوبت شما برسد یا در منزل منتظر دوستتان هستید تا او بیاید و با هم جایی بروید. معمولاً چنین زمانی از پنج تا ده دقیقه متفاوت است. شما می توانید همین زمان مرده را به یادگیری سه تا پنج لغت جدید بگذرانید. حال ببینید که در طول روز چه قدر از این گونه زمان های مرده دارید که می توانید آن ها را صرف زبان آموزی خودتان کنید. ببینید چنین زمان هایی در طول هفته و سال چقدر هستند. به آسانی می توانید دریابید که چه زمان عظیمی را تاکنون از دست داده اید و چه زمان مرده بیشتری را در پیش دارید.
 • برای این که یک زبان آموز موفق باشید، باید در طول روز دست کم دو ساعت به گفتگوهای انگلیسی گوش دهید. شنیدن نقش بسیار قابل توجهی در یادگیری شما دارد. در حقیقت مهارت شنیداری شما تنها با شنیدن گفتگوهای انگلیسی تقویت می شود. شما می توانید این دو ساعت را صرف شنیدن فایل های صوتی دروس انگلیسی خودتان یا تماشای یک فیلم انگلیسی زبان کنید. شاید مهارت های نوشتاری و خواندنی شما بسیار خوب و رضایتبخش باشند، اما باید بدانید که یک زبان آموز موفق همیشه نیازمند بیشتر شنیدن است و هیچ حد و مرز معینی نمی توان برای آن در نظر گرفت. هر قدر هم که گفتگوهای انگلیسی را بشنوید، باز هم نیازمند گوش دادن بیشتری خواهید بود.
 • یک زبان آموز خوب برای خود یک حداقل و یک حداکثر از نظر تعداد لغاتی که هر روز باید بیاموزد، در نظر می گیرد. شما می توانید دست کم پنج لغت و حداکثر پانزده یا بیست لغت را در طول روز بیاموزید. با افزایش سن توانایی ذهنی شما در یادگیری زبان خارجی کاهش می یابد. بنابراین، فریب آگهی های فریبنده ای را نخورید که به افراد ناآگاه این گونه تلقین می کنند که گویا می توانند هر روز پانصد یا هزار لغت بیاموزند. این گونه ادعاها چیزی جز عوام فریبی و سودجویی نیستند. به باور روان شناسانی که در امر آموزش اشتغال دارند، توانایی ذهنی انسان برای مدت ۲۴ ساعت بسیار محدود است و شما تنها می توانید لغاتی را از یک زبان خارجی بیاموزید که در طول همان ۲۴ ساعت در زمینه ای برای نوشتن یا صحبت کردن به کاربر برده اید.
 • یک زبان آموز خوب به متون آموزشی یا درسی انگلیسی خود اکتفا نمی کند. بنابراین، باید دامنه مطالعات خود را به تدریج گسترش دهید. یکی از بهترین راه ها برای این کار مطالعه کتاب داستان های کوتاه انگلیسی است. این ها در حقیقت رمان ها یا داستان هایی هستند که به زبان ساده بیان شده‌اند و در واقع مخصوص زبان‌آموزان هستند. یکی از این منابع که شهرت جهانی دارد PenguinReaders است که دربرگیرنده‌ی یک سری از داستان های ساده‌شده بر اساس داستان های معروف و عناوین فیلم های مشهور است. توجه داشته باشید که این کتاب ها در شش سطح از مبتدی تا پیشرفته تنظیم شده اند و در بیشتر فروشگاه هایی که کتب زبان را می فروشند، در دسترس هستند و شما باید با توجه به سطح تحصیلی خود آن ها را انتخاب و خریداری کنید. این کتاب ها معمولاً همراه یک لوح فشرده صوتی به فروش می رسند. گوش دادن به فایل های صوتی این داستان ها می تواند به طور همزمان مهارت های شنیداری و خواندن شما را تقویت کند.
 • از زبان آموزی خود لذت ببرید. خواندن یک کتـاب یا متن خسته‌کننده بـرای یادگیری زبان انگلیسی نمی‌تواند ایده خوبی باشد. بـا انجام این کار تنها خود را خسته‌ می کنید و تاثیر چندانی را هم بر فرایند یادگیری خود مشاهده نخواهید کرد. وقتی متنی می‌خوانید که درک آن سخت است، این کار به شکنجه ای مضاعف تبدیل می شود. هیچ کس نمی‌تواند به مدت طولانی این شکنجه را تحمل کند. اگر شما از انگیزه‌ی بالایی هم برخوردار باشید، شاید بتوانید به مدت چند روز این کار را ادامه دهید، ولی قطعاً نخواهید توانست این کار را به مدت طولانی (مثلاً یک ماه) ادامه دهید. بنابراین، به مطالعه متون انگلیسی بپردازید که موضوع آن ها مرتبط با کار یا رشته تحصیلی شما است. یا دست کم چیزهایی را برای مطالعه انتخاب کنید که محتوای آن ها از نظر موضوعی برای شما جذاب است. اگر موضوع متنی که می خوانید برای شما مهم باشد، با علاقه بیشتری به مطالعه خود ادامه خواهید داد.
 • دستور زبان یا همان گرامر را به طور ضمنی بیاموزید. این بدان معناست که به دنبال یادگیری نکات یا فرمول های گرامری نباشید، بلکه گرامر را در قالب مثال ها و الگوهای نوشتاری بیاموزید. یادگیری گرامر همواره می تواند مفید باشد، اما تا زمانی ارزش دارد که بتواند ما را در درک بهتر آموخته های زبانی و کاربرد آن ها به ویژه در مهارت نوشتار یاری دهد.  این که گفته می‌شود «یک زبان را نباید بر اساس قواعد گرامری آموخت» به این معنا نیست که نباید گرامر را یاد گرفت، بلکه منظور این است که تأکید اصلی باید بر کاربرد زبان باشد و نه فقط گرامر. در واقع شما بایـد یک زبان را بر اساس کاربردهایی که می تواند برای شما داشته باشد، فرا بگیرید و در این مسیر مطالعه‌ی گرامر می‌توانـد دوست خوبی برای شما باشد.

این ها تنها نمونه هایی از ویژگی های یک زبان آموز خوب هستند. باید همواره به یاد داشته باشید که آن چه یک زبان آموز خوب و واقعی را نسبت به دیگر زبان آموزان ممتاز می سازد، جدیت در یادگیری و کاربرد فزاینده آموخته های زبانی است. در حقیقت تا زمانی که آموخته های زبانی ما کاربرد واقعی پیدا نکنند، مانند این است که هیچ چیز نیاموخته ایم.

 

 

 

نظرات

 • Elnaz moradian
  پاسخ دادن

  خیلی جالب بود.
  راستش من پایه زبانم خیلی ضعیفه و دنبال یه آموزشگاه خوب میگردم.در هتل در بخش رزرواسیون کار میکنم و لازم هست که بتونم با مسافر صحبت کنم.خیلی نیاز دارم مکالمه رو یاد بگیرم.